Сътрудничеството между партньорите ще се основава на насърчаване на проектирането на структурно и химически усъвършенствани функционални въглеродни и хибридни материали и дизайн на ключови електродни компоненти, които могат да подобрят работата на твърдооксидни суперкондензатори. ИЕЕС - БАН ще бъде подпомогнат за подобряване на съществуващите знания и изграждане на капацитет чрез сътрудничество с отлични постижения на партньорите - CNR-ITAE и CSIC-INCAR.

Институт по електрохимия и енергийни системи - БАН
ИЕЕС - БАН, България

Институт по електрохимия и енергийни системи "Академик Евгени Будевски" – Българска академия на наукит (ИЕЕС – БАН) е един от основните химически институти на БАН и водеща научна организация в страната в областта на електрохимичните източници на ток и системи за съхранение на енергия.

В ИЕЕС се провеждат фундаментални научни изследвания в областите на електрохимичните източници на ток, водородните енергийни системи, електрохимични методи и електрохимично материалознание. Иновативните приложни изследвания са фокусирани върху електрохимичното преобразуване и съхранение на енергията, създаване на нови инструментални техники и технологии. Дейността на ИЕЕС се простира от разработването на нови материали през създаване и изпитване на компоненти до изработване на лабораторни прототипи и полупромишлени предпазарни системи. В института се обучават специалисти, докторанти и постдокторанти. ИЕЕС изпълнява проекти, финансирани от Национален фонд за научни изследвания, Национален иновационен фонд, Европейски рамкови програми, НАТО, ЮНЕСКО, Глобалния консорциум за оловни акумулатори (CBI - Consortium for battery innovation ) и други международни организации; сътрудничи с фирми от страната и чужбина и изпълнява целево възложени научно-приложни задачи. От 2018 г. ИЕЕС е координатор на НИ „Съхранение на енергия и водородна енергетика (НИ СЕВЕ) и е партньор в националния ЦВП „Мехатроника и чисти технологии”. През март 2019 г. стартира изпълнението на проект „Център за Компетентност ХИТМОБИЛ”, на който институтът е водеща организация.

Институт по електрохимия и енергийни системи - БАН

BG

Consiglio Nazionale delle Ricerche - Istituto di Tecnologie Avanzate per l’Energia
CNR-ITAE, Италия

Националният изследователски съвет (CNR) е най-голямата публична изследователска институция в Италия, основана на 18 ноември 1923 г.

Мисията на CNR е да извършва изследвания в собствените си институти, да насърчава иновациите и конкурентоспособността на националната индустриална система, да предоставя технологии и решения за възникващи публични и частни нужди, да съветва правителството и други публични органи и да допринася за квалификацията на човешките ресурси. CNR е единствената изследователска организация към Министерство на образованието и научните изследвания на Италия, която извършва мултидисциплинарни изследователски дейности. CNR участва в проекта чрез своя изследователски институт, специализиран в енергийните изследвания CNR-ITAE. Институтът за усъвършенствани енергийни технологии (www.itae.cnr.it) е изследователски институт към Националния изследователски съвет на Италия (CNR), разположен в Месина. Институтът ITAE има две локации, обхващащи около 7000 м2, разделени на лаборатории, офиси, конферентни зали, библиотека и др. Изследователската дейност на CNR-ITAE е фокусирана на комбинация от теоретични и приложни изследвания, използвайки мултидисциплинарен подход. CNR-ITAE е фокусиран върху иновациите в електрохимичните технологии за съхранение и преобразуване на енергия чрез съвременни познания в областта на материалознанието, микро- и нанотехнологиите, полимерната наука и системното инженерство.

Consiglio Nazionale delle Ricerche - Istituto di Tecnologie Avanzate per l’Energia

IT

The Spanish Research Council
CSIC, Испания

Испанският изследователски съвет (CSIC) е най-голямата изследователска институция в Испания и третата в Европа.

СSIC е структура на Министерството на науката и иновациите в Испания и играе ключова роля в научно-технологичната политика на страната. CSIC има повече от 120 изследователски центъра на територията на Испания, като един от тях е разположен на северното й крайбрежие: Институтът за въглеродни науки и технологии (INCAR), чиято основна дейност е свързана с иновативни изследвания в областта на въглеродните материали. Групата, ръководена от проф. Ана Аренилас, е част от департамента по химични процеси в енергетиката и околната среда на INCAR-CSIC. Изследванията, които се провеждат под нейно ръководство са фокусирани основно върху проектирането и производството на иновативни въглеродни материали с много добре контролирани свойства. Разработените изследователски линии са свързани с различни изследователски области като химическата наука и технология, със специален акцент при производството на тези материали в масов мащаб, техния дизайн със специфични свойства за приложението им в области като енергетика, опазване на околната среда и биотехнологии.

The Spanish Research Council

SP